fbpx

אני לא מבין !
אני לא מבין איך המדינה מכריזה על יעדי צמצום פליטת גזי החממה, בזמן שתחום המגורים משתמש בכ-50% מצריכת החשמל בישראל, ולא מקבל התייחסות ראויה.
בבנייה רוויה מקבלים מענק לבנייה ירוקה לדירה. לא יודע בדיוק מה ירוק שם… למה אין תמיכה גם בבנייה צמודת קרקע? בכל שנה נבנים בישראל כ- 12,000 בתים פרטיים חדשים, לא כולל תוספות בנייה.
למה אין מענקים לבנייה שמבודדת טרמית פי 4 ומעלה מבנייה קונבנציונאלית, וכתוצאה ישירה מכך נחסכת כמות יצור החשמל באופן משמעותי? מישהו רוצה שחברת החשמל תרוויח יותר?
האם לא שמעו על ההתחממות הגלובלית? ועל הצורך, הדחוף והמיידי, לעשות הכל כדי לצמצם ככל הניתן, ואף לעצור את פליטת גזי החממה.
כשלא חווים בישראל את תופעות הטבע הקיצוניות, שמתרחשות בעולם בעקבות משבר האקלים, אז קל לראות בטלוויזיה, ולא לעשות כלום. אך ישראל נמצאת באזור קיצון של המדבר, והמשך ההתחממות בקצב הנוכחי, יצרו שנות בצורת, גלי חום, שריפות, ומחסור במים.
למה ממשיכים לקדם ולתמוך בבניה הקונבנציונאלית, כאשר יש מחסור גדול בעובדי בניין: תפסנים, טייחים, פועלים כללים. כאשר יצור המלט יצר זיהום סביבתי גדול. הידעתם שבכל שנה מתים בישראל כ-2500 אנשים מזיהום אויר? לקורונה עשו לובי חזק, למה לתעשיות המזהמות לא? מישהו רוצה לשמר את הבנייה הישנה הזאת?
עוד אני לא מבין- איך באוניברסיטאות, מכללות וכל מוסדות הלימוד שקשורים לתחום התכנון והבניה אינם מחייבים, כחלק חשוב בתוכנית הלימודים, את תחום התכנון והבנייה הירוקה?
איך בישראל הנאורה, בשנת 2020 עדיין תחום הבנייה בפלדה אינו נפוץ?
למה לא חושפים את דור העתיד של המתכננים לשיטות מובילות בעולם, ולא רק סיור או שנים למפעל גבס, אלה הכרת שיטות בנייה נוספות.
האם מישהו מנחה את מוסדות הלימוד על מה לתת את הדגש, או שמא בהנהלות המוסדות לא שמעו על בנייה שלא קונבנציונלית, ועל הצורך הדחוף לתכנן וליצר מבנים אשר צורכים מינימום אנרגיה, לכל אורך שנות חיי המבנה, ועד ליום שבו המבנה יוכל להתפרק ולעבור למיחזור כמעט מלא של חומרי הגלם.

למה לא מקדמים דירוג אנרגטי לבתים? כמו שקיים במקומות אחרים בעולם על פי תכנון הבית והטמעת טכנולוגיות ירוקות, הבית מקבל ניקוד, וכמובן שמחיר הבית עולה בהתאם לחיסכון כספי וצמצום צריכת אנרגיה ומשאבים.
כל מי שעובר ליד בית עם שלד לא קונבנציונאלי עוצר, “אומר איזה מדהים, איך לא הכרתי את זה לפני?” גם אני לא מבין.
כאשר כל פרמטר טוב יותר מבנייה מבטון, וגם בריא יותר למתגוררים בו ולכדור הארץ. שיטות אלה צריכות להיות עיקריות והבטון צריך להיות חלק משני בבית.
אני קורא לכל ידידי המתכננים, להתחיל לחשוב קצת קדימה, וכאשר מגיעה אליכם משפחה שסומכת עליכם שתתנו לה את הטוב ביותר, גם מעבר לתכנון אדריכלי מדהים, תילמדו ותחשפו בפניהם שיטות נוספות, תנו להם לעשות את השיקול, לאחר שהבינו את השיטות ואת משמעויות בחירת השיטה.
אנחנו המתכננים, מחויבים להוביל בתחומנו את משבר האקלים וההתחממות הגלובלית, כמו גם את הצמצום בשימוש בחשמל ובהפחתת פסולת הבנייה.

ותחשבו על זה………

שלכם
אודי מסינגר
אדריכלות ובנייה ירוקה

מאמרים נוספים שעשויים לענייין אותך
Open chat
1
מייטק ישראל שלום, אשמח לפרטים. הבית לבנייה נמצא באזור (נא להשלים)
Powered by